بهترین مکان‌‌‌های دیدنی آنکارا

آنکارا، پایتخت ترکیه، با داشتن تاریخی بسیار غنی، فرهنگ متنوع و زیبایی‌های طبیعی فوق‌العاده، به یکی از پربازدیدترین شهرهای توریستی ترکیه تبدیل شده است. در این مقاله، به معرفی برخی از بهترین مکان‌های دیدنی آنکارا خواهیم پرداخت که شما را به دیدن آن‌ها دعوت می‌کنیم.

یادمان مقبره آتاتورک

آرامگاه آتاتورک (Anıtkabir) یا قبرستان تاریخی مصور، آرامگاهی بزرگ در پایتخت ترکیه، آنکارا است. این آرامگاه به یاد مصلح و مؤسس جمهوری ترکیه، مصطفی کمال آتاتورک بنا شده است.

این مکان یکی از جاذبه‌های دیدنی بسیار مهم در ترکیه است و هر ساله میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان به این مکان زیبا سفر می‌کنند. طراحی آرامگاه توسط یکی از معماران برجسته ترکیه به نام امین احترام زاده انجام شده است.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از آرامگاه آتاتورک در آنکارا

آرامگاه شامل بخش هایی از جمله بخش‌های مربوط به سلطنت، جنگ‌های استقلال، بناهای تاریخی و بخش‌های مربوط به زندگی آتاتورک می‌باشد. برج اصلی آرامگاه حاوی مقبره آتاتورک است که در محوطه پیش‌بینی شده‌ای که به طور رسمی به عنوان یکی از میراث‌های فرهنگی جهان شناخته شده است، واقع شده است.

آرامگاه آتاتورک به‌عنوان یک مرکز جذب گردشگری در ترکیه محسوب می‌شود و برای بازدیدکنندگان بسیاری از نقاط جهان جذابیت دارد.

برج آتاکوله؛ عظیم ترین برج در آنکارا

برج آتاکوله(Atakule Tower)  یکی از برج‌های بلند و نماد شهر آنکارا، پایتخت ترکیه است.

این برج در منطقه‌ی کاواکلیار در بخش اونجلو از شهر آنکارا با ارتفاع ۳۶۰ متر، به عنوان بلندترین برج در شهر آنکارا و سومین برج بلند در ترکیه واقع شده است. برج آتاکوله در سال ۲۰۱۷ ساخته شد و در سال ۲۰۲۰ به بهره‌برداری رسید.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از برج آتاکوله در آنکارا

در برج آتاکوله، از ارتفاعات بالا، می‌توان به چشم‌اندازهای فوق‌العاده و بی‌نظیری از شهر آنکارا نگاه کرد. برج دارای ۱۲۳ طبقه در دو بخش اصلی تجاری و مسکونی است. در بخش تجاری، مراکز خرید، رستوران‌ها، سینماها و ادارات مختلف قرار گرفته‌اند.

در زمان‌های پربازدید و ایام تعطیلات، برای بازدید از برج، بهتر است بلیط ورودی خود را به صورت آنلاین پیش از سفر خریداری کنید تا در صف‌های طولانی ورودی معطل نشوید.

مسجد کوجاتپه؛ بزرگترین مسجد ترکیه

مسجد کوجاتپه (Kocatepe Mosque) بزرگترین مسجد ترکیه است که در منطقه کوجاتپه واقع شده است. ساخت این مسجد در سال ۱۹۶۷ آغاز شد و در سال ۱۹۸۷ با حضور رئیس‌جمهور وقت ترکیه به بهره‌برداری رسید. معماری این مسجد بر پایه‌ی معماری کلاسیک ترکی است و از آجر ساخته شده است.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از مسجد کوجاتپه در آنکارا

در داخل مسجد، موزاییک‌ها و تزئینات بسیار زیبا و شگفت‌انگیزی وجود دارد. برج هشت طبقه این مسجد از مکان‌های بالایی شهر قابل مشاهده است و به همین دلیل، مسجد کوجاتپه یکی از مقاصد محبوب گردشگران است. همچنین، در داخل مسجد، به برگزاری مراسمات دینی و نمازهای جمعی پرداخته می‌شود و برای ورود به داخل مسجد، باید قوانین و احکام دینی و فرهنگی رعایت شوند.

موزه تمدن آناتولی؛ موزه‌ی آثار تاریخی و فرهنگی ارزشمند

موزه تمدن آناتولی (Anatolian Civilizations Museum) یکی از موزه‌های مهم آنکارا و ترکیه در منطقه آتپازاری است که به معرفی تاریخ و فرهنگ آناتولی می‌پردازد.

مجموعه‌های متعددی از اجناس و اشیاء قدیمی و ارزشمند از جمله ظروف سفالی، سنگ‌های قدیمی، موزه‌های تاریخی، جواهرات و غیره در این موزه نگهداری می‌شوند. این موزه به دو بخش تقسیم می‌شود، بخش اول به طور اختصاصی به تاریخ آناتولی از دوران سنگی تا قرون وسطی و بخش دوم به هنرها و صنایع دستی ترکیه می‌پردازد.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از موزه تمدن آناتولی در آنکارا

در بخش اول، اشیاء و مجموعه‌هایی از دوران هیتی، فرهنگ قدیمی آناتولی، فرهنگ یونانی-رومی و اسلامی و قرون وسطی نمایش داده می‌شود. این بخش شامل پوشاک قدیم، ظروف سفالی، ابزارهای کشاورزی و شکار، طلا و جواهرات، تندیس‌های تاریخی است.

بخش دوم نیز به هنرها و صنایع دستی ترکیه اختصاص دارد. این بخش شامل انواع نساجی، کتیبه‌نویسی، کاشی‌کاری، سفالگری و سایر هنرهای دستی مرتبط با فرهنگ ترکیه است.

موزه رحمی کوچ؛ موزه در دل خانه‌ای قدیمی

موزه‌ی رحمی کوچ (Rahmi Koc Museum) در سال ۱۹۸۴ در شهر آنکارا در یک خانه‌ی سنتی به منظور نگهداری از مجموعه‌ی اشیاء و سنگ‌نگاره‌های مربوط به فرهنگ و تمدن قدیم آناتولی تأسیس شد.

“رحمی کوچ” در گردآوری و نگهداری این مجموعه‌ی ارزشمند به عنوان مؤسس و مجموعه‌ساز نقش پررنگی داشته‌ است. این موزه شامل دو بخش با چندین اتاق با مجموعه‌های خاصی از اشیاء و سنگ‌نگاره‌ها است.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از موزه رحمی کوچ در آنکارا

در بخش اول، اشیاء و سنگ‌نگاره‌هایی مربوط به دوران هیتیت، پرسپولیس، یونانی‌ها، رومی‌ها و دوران اسلامی نگهداری می‌شود. این بخش شامل اشیاءی همچون تندیس‌ها، طلا و جواهرات، نقوش و تزئینات سنگی و غیره است.

بخش دوم، به مجموعه‌ای از نقوش و تزئیناتی که در دیوارهای داخلی خانه رحمی کوچ قرار دارد، اختصاص دارد. این تزئینات شامل نقاشی‌هایی با رنگ‌های شاد و تمثیلات مرتبط با طبیعت و زندگی روستایی است.

در مجموع، موزه‌ی رحمی کوچ یک مکان بسیار جذاب و مهم برای دیدن میراث تاریخی و فرهنگی آناتولی است.

موزه قوم نگاری؛ باستان‌شناسی در آنکارا

موزه قوم نگاری (Ethnography Museum) یکی از معروف‌ترین موزه‌های تاریخی و باستان‌شناسی در ترکیه و شهر آنکارا است. این موزه مربوط به دوره هیتی‌‌‌ها است که در قرن دوم قبل از میلاد تا حدود قرن هفتم پیش از میلاد در آنطرف آناتولی واقع بودند.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از موزه قوم نگاری در آنکارا

در این موزه، بیش از ۲۰۰۰ تکه نقش بر روی سنگ، آجر، برنز و سایر مواد باستانی نگهداری می‌شود. این نقوش شامل تصاویری از خدایان، حیوانات و شخصیت‌های افسانه‌ای و تاریخی است. همچنین بیش از ۱۰۰۰ تکه از تخته‌های هیتی نیز موجود است که برای ثبت قراردادها و مصوبات دوره هیتی‌‌‌ها استفاده می‌شد.

بازدید از موزه قوم نگاری آنکارا برای علاقه‌مندان به تاریخ و باستان‌شناسی تجربه‌ای متفاوت و جذاب خواهد بود. در ضمن، موزه در محلی زیبا و سرسبز در کنار پارک گنجه و در نزدیکی کلیسای آنتیوخیا واقع شده است. به همین دلیل، بازدید از این موزه می‌تواند به عنوان یکی از بخش‌های فراموش نشدنی گردش در آنکارا به شمار آید.

پارک کوغولو؛ طبیعتی دوست‌داشتنی

پارک کوغولو (kugulu Park) یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های شهری آنکارا است که در محله بلدیر به مساحتی حدود ۴ هکتار واقع شده است. این پارک بزرگ در سال ۱۹۴۴ به عنوان اولین پارک شهری آنکارا با ایده گرفتن از مفهوم پارک‌های شهری در اروپا ساخته شد.

پارک کوغولو با داشتن باغات، برکه‌های زیبا، مسیرهای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری، فضاهای پیک‌نیک و باغ‌های طبیعی، یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در آنکارا است.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از پارک کوغولو در آنکارا

این پارک با داشتن انواع گیاهان و حیوانات، از جمله مارمولک‌ها، پرندگان و جانوران دیگر، یک مرکز تحقیقاتی و آموزشی در زمینه زیست‌شناسی و محیط زیست است.

در کنار این همه، یکی از جاذبه‌های پارک کوغولو، باغ گل‌های آن است که در فصل بهار به طور خاصی بسیار زیبا و رنگارنگ است و جذابیت زیادی را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند.

بنابراین، بازدید از پارک کوغولو به عنوان یکی از بهترین فرصت‌‌‌ها برای گذراندن وقت با خانواده و دوستان در آنکارا و تجربه‌ی زیبایی از طبیعت و جانوران شهری پیشنهاد می‌شود.

موزه زندان اولوجانلار

موزه زندان اولوجانلار (Ulucanlar Prison Museum) در واقع یکی از قدیمی‌ترین زندان‌های ترکیه بوده که به موزه‌ای تاریخی تبدیل شده است.

این زندان برای اولین بار در سال ۱۹۲۵ به عنوان یک زندان شهری برای نگهداری جنایتکاران ساخته شد. زندان اولوجانلار به دلیل محل برگزاری اعدام‌های بسیاری در دوران جمهوریت ترکیه، شهرت یافته و به عنوان یکی از نمادهای ظلم و ستم حکومت‌های پیشین ترکیه شناخته می‌شود.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از موزه زندان اولوجانلار در آنکارا

در دهه‌‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ این زندان شهرت بیشتری به دلیل نگهداری فعالان سیاسی و روحانیون در آن پیدا کرد. در سال ۱۹۸۴، زندان اولوجانلار به طور رسمی بسته شد و در سال ۲۰۰۷ به موزه تبدیل شد. هدف از تبدیل زندان به موزه، نشان دادن تاریخ این ساختمان به عنوان نمادی از نبرد برای آزادی و حقوق بشر است.

در موزه، بخش‌هایی از زندان به صورت اصلی حفظ شده‌اند و به عنوان قسمتی از نمایشگاه تاریخی به کار گرفته شده‌اند. این موزه شامل اتاق‌های تاریخی، سلول‌های نگهداری، بخش‌هایی از زندان که در آن‌ها اعدام‌ها صورت می‌گرفت و ابزارهایی که برای آزار و اذیت زندانیان استفاده می‌شد، می‌باشد.

موزه جنگ استقلال؛ یادمان جنگ

موزه جنگ استقلال آنکارا (Ankara Savaşı Müzesi) یکی از موزه‌های مهم در شهر آنکاراست که به یاد جنگ استقلال ترکیه تاسیس شده است. این موزه در قلب شهر و در نزدیکی قلعه آنکارا واقع شده و به بازدیدکنندگان، تاریخ، فرهنگ و هنر جنگ استقلال ترکیه را نشان می‌دهد.

این موزه در سال ۱۹۶۱ تاسیس شد و بیشتر از ۵۰۰۰ وسیله از جنگ استقلال ترکیه از جمله اسلحه، لباس، نشان‌ها و عکس‌های مربوط به این جنگ را به نمایش می‌گذارد. برخی از مهمترین قطعات این موزه شامل کاپیتان قرمز، دژ خودگردان، پازل مرگ، چشم شیطان، کاپیتان ابابیل و اشاره ستاره هستند.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از موزه جنگ استقلال در آنکارا

موزه جنگ استقلال آنکارا به عنوان یک مقصد گردشگری مهم در شهر آنکارا شناخته می‌شود و هر ساله بسیاری از بازدیدکنندگان از سراسر دنیا به این موزه سفر می‌کنند.

مسجد حاجی بایرام

مسجد حاجی بایرام (Hacı Bayram) یکی از مساجد مشهور آنکارا در بخش اولوس است که در سال ۱۲۹۰ هجری قمری ساخته شده و با نام “مسجد توفیق” شناخته می‌شد. در سال ۱۹۵۰ میلادی، آن را به نام حاجی بایرام، که یک محقق تاریخی مشهور در این منطقه بود، تغییر نام دادند.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از مسجد حاجی بایرام در آنکارا

طراحی مسجد حاجی بایرام به سبک معماری عثمانی است. این مسجد از نظر معماری با دیگر مساجد موجود در این منطقه تفاوت دارد و دارای یک بام عالی، مینارهای بلند و باغچه‌های زیبا است. همچنین در داخل مسجد، طرح‌هایی به سبک رنگی از کتیبه‌ها و پنجره‌ها قرار دارند.

مسجد حاجی بایرام امروزه به عنوان یک مرکز فعالیت‌‌‌های دینی برای جامعه مسلمان آنکارا و مرکز برگزاری مراسم‌‌‌های اسلامی به کار می رود.

واندرلند اوراسیا؛ بزرگترین پارک تفریحی آنکارا

واندرلند اوراسیا یک پارک تفریحی بزرگ در شهر آنکارا است که در سال ۲۰۱۳ با ۱۴۵ بخش مختلف تفریحی مناسب برای تمامی افراد، از جمله کودکان، نوجوانان و بزرگسالان راه‌اندازی شده است. این پارک به‌عنوان یکی از بزرگترین پارک‌های تفریحی در ترکیه شناخته شده و دارای مساحتی بیش از ۱۵۰ هکتار است.

این پارک دارای بخش‌های مختلفی مانند افراشته، قایقرانی، جت‌اسکی، بازی‌های آبی، گردشگری، بازی‌های الکترونیکی و غیره است. همچنین واندرلند اوراسیا به عنوان اولین پارک تفریحی در جهان است که به همراه یک بخش ورزشی برای افراد حرفه‌ای و آماتور تاسیس شده است.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از واندرلند اوراسیا در آنکارا

در بخش‌های مختلف پارک، برای کودکان و نوجوانان، انواع بازی‌های تفریحی و ماشین‌های جذاب و همچنین برای بزرگسالان نیز فعالیت‌های مختلفی مانند کوهنوردی، پیاده‌روی و بازی‌های الکترونیکی وجود دارد.

از دیگر ویژگی‌های این پارک می‌توان به تعداد بالای فروشگاه‌های مواد غذایی و رستوران‌های متنوع اشاره کرد که برای بازدیدکنندگان راحتی بیشتری را فراهم می‌آوردند. واندرلند اوراسیا یکی از برترین مقاصد تفریحی در ترکیه است و به گردشگرانی که به دنبال تفریح و سرگرمی هستند، پیشنهاد می‌شود.

معبد آگوستوس

معبد آگوستوس در آنکارا (Augustov hram) یکی از مهم‌ترین آثار باستانی شهر است. این معبد به دستور امپراتور رومی اوکتاویانوس آگوستوس ساخته شده و در سال ۲۵ پیش از میلاد به بهره‌برداری رسیده است.

معبد آگوستوس در قسمت بالایی شهر آنکارا با سبکی رومی با ارتفاع ۱۵ متر و طول ۲۵ متر قرار دارد. این معبد از سنگ‌های سفید و خاکستری ساخته شده است.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از معبد آگوستوس در آنکارا

در محوطه معبد آگوستوس، جنایات آتش سوزی در قرن ۴ میلادی، زمانی که کریستیانیت در شهر مورد پذیرش قرار گرفت، برجای مانده است.

در سال ۲۰۱۷، پلیس محلی یک قطعه بزرگ از موزائیک‌های معبد را کشف کرد که احتمالاً قسمتی از کف معبد بوده است. این موزائیک‌ها در حال حاضر در موزه ملی آنکارا به نمایش گذاشته شده‌اند.

معبد آگوستوس در سال ۱۹۶۰ به عنوان یک موزه باز شد و به صورت رسمی به عنوان یکی از آثار میراث جهانی توسط یونسکو تأیید شد. این معبد، یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم شهر آنکارا محسوب می‌شود.

دریاچه موگان

دریاچه موگان یکی از جاذبه‌‌‌های طبیعی مهم آنکارا در ترکیه است. این دریاچه در شمال غربی شهر آنکارا قرار گرفته و به وسیله رودخانه موگان تغذیه می‌شود و عمق آن در برخی نقاط به ۴۰ متر می‌رسد.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از دریاچه موگان در آنکارا

دریاچه موگان به دلیل فراوانی مناظر طبیعی، کوه‌های اطراف و جایگاهی که در بین مردم آنکارا دارد، برای گردش و تفریح به خصوص در فصل بهار و تابستان، بسیار محبوب است. در اطراف دریاچه موگان امکاناتی نظیر کمپینگ، پیاده‌روی، شنا و ورزش‌های آبی، پیک‌نیک و قایق‌رانی برای بازدیدکنندگان وجود دارد. علاوه بر این، در سواحل دریاچه موگان چندین رستوران و کافه نیز وجود دارد که به بازدیدکنندگان خدمات ارائه می‌دهند.

موزه نقاشی و مجسمه سازی

موزه نقاشی و مجسمه سازی آنکارا (Ankara Resim ve Heykel Müzesi) یکی از موزه‌های معروف شهر آنکارا در ترکیه است که در سال ۱۹۲۷ با هدف نگهداری و نمایش آثار هنری در شهر تأسیس شد. موزه دارای بیش از ۵۰۰۰ اثر هنری از دوره‌های مختلف تاریخی و هنری ترکیه است که شامل آثار قدیمی، کلاسیک، مدرن و معاصر می‌باشد.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از موزه نقاشی و مجسمه سازی در آنکارا

مجموعه‌های موزه شامل نقاشی‌هایی از هنرمندان بزرگ مانند ابراهیم چالایر، اوکتای قیزیلیشاه، نوری اسلحان، محمود سیدی و سید حسین اسکندری است. همچنین مجسمه‌هایی از هنرمندانی همچون آحمد شوکری و آدنان جاندار نیز در این موزه نگهداری می‌شود.

این موزه در منطقه‌ای به نام «سیه‌بولو» واقع شده است و علاقمندان به هنر و تاریخ می‌توانند از آن دیدن کنند و آثار هنری و مجسمه‌های زیبا و شگفت‌انگیزی را ببینند.

نتیجه گیری

آنکارا با داشتن میراث فرهنگی، تاریخی و طبیعی بسیار از بهترین مکان‌های دیدنی ترکیه است. بازدید از موزه‌ها، مساجد، بناهای تاریخی، پارک‌ها و دریاچه‌های آنکارا، تجربه‌ی یک سفر بی‌نظیر و فراموش نشدنی را برای هر بازدیدکننده‌ای فراهم می‌کند. همچنین شهر آنکارا به عنوان پایتخت ترکیه، دارای فرودگاه بین‌المللی است که امکان دسترسی آسان و راحت به این شهر را برای گردشگران فراهم می‌آورد. برای هر کسی که علاقه‌مند به سفر به ترکیه است، بازدید از شهر آنکارا به شدت توصیه می‌شود.

شادی رضایی

از دوران کودکی عاشق سفر کردن بودم و دوست دارم وقتی درباره مکان‌های دیدنی دنیا محتوایی تولید می‌کنم، عشق حاصل از اون رو به شما هم منتقل کنم. امیدوارم از مطالعه مطالب من لذت ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =

دکمه بازگشت به بالا