معروف ترین مکان‌ های دیدنی کشور ترکیه

ترکیه کشوری بزرگ با تاریخ و فرهنگی غنی است که در شرق آسیا و جنوب اروپا واقع شده است. این کشور با پویایی فرهنگی و طبیعی خود، هر ساله میلیون‌ها گردشگر را به خود جذب می کند. ترکیه دارای مکان‌های دیدنی بسیاری شامل معابد باستانی، آثار تاریخی، موزه ها، کاخ ها، بازارهای سنتی، کوهستان‌های اسرار آمیز، شهرهای قدیمی و سواحل زیبا می باشد. در این مقاله، به بررسی برخی از معروف ترین مکان‌ های دیدنی ترکیه خواهیم پرداخت و در ادامه شما با زیبایی‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی ترکیه آشنا خواهید شد و می توانید برای سفر خود به این کشور، برنامه ریزی دقیقی را انجام دهید.

مسجد سلطان احمد؛ آبی و باشکوه از مکان‌های دیدنی استانبول

منطقه سلطان احمد (Sultanahmet District) در شهر استانبول واقع شده و یکی از محبوب‌ترین مناطق دیدنی این شهر به شمار می‌رود. این منطقه در مرکز شهر قرار دارد و به دلیل وجود برج آیاصوفیه، مسجد سلطان احمد، بازارهای تاریخی و مراکز تفریحی مختلف، برای گردشگران بسیار جذاب است.

یکی از برجسته‌ترین نقاط دیدنی منطقه سلطان احمد، برج آیاصوفیه است که در ابتدا به عنوان کلیسا ساخته شده بود و پس از فتح استانبول توسط سلجوقیان، به مسجد تبدیل شد. این بنا به دلیل طراحی زیبا و معماری منحصر به فرد، یکی از نمادهای شهر استانبول به شمار می‌رود.

مسجد ابی یا مسجد سلطان احمد (Sultan Ahmed Mosque) نیز یکی دیگر از نقاط دیدنی مهم منطقه سلطان احمد است. این مسجد در سال ۱۶۰۹ میلادی ساخته شد و در بازدید از این مسجد، شما می‌توانید از طراحی داخلی بسیار زیبا و همچنین مجموعه‌‌ای از مفنره‌ها و نمایشگاه‌های هنری لذت ببرید.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از مسجد سلطان احمد در استانبول

علاوه بر این، منطقه سلطان احمد یکی از مراکز تجاری بسیار پر رونق در شهر استانبول است و بازارهای تاریخی این منطقه، مانند بازارهای کاپالی چارشی، برای گردشگران علاقه‌مند به خرید و کالاهای دست ساز بسیار جذاب است.

مسجد سلیمانیه؛ از معروف‌ترین مساجد

مسجد سلیمانیه (Suleymaniye Mosque)یکی از معروف‌ترین مساجد تاریخی شهر ادرنه در غرب ترکیه است. این مسجد در سال ۱۵۹۷ میلادی به دستور سلطان سلیمان اول و با طراحی معمار مشهور سنان احمد، در محله کانیکوله‌سی شهر ادرنه ساخته شد.

مسجد سلیمانیه با داشتن طراحی منحصر به فرد و فضای بسیار بزرگ، یکی از برجسته‌ترین آثار معماری اسلامی در جهان به شمار می‌رود. این مسجد با باغ‌هایی با چشم‌انداز زیبا و استخری بزرگ، به عنوان یکی از معماری‌های زیبا و نمادی در دوران صفویه شناخته می‌شود.

از ویژگی‌های مسجد سلیمانیه می‌توان به طراحی شیب دار سقف بسیار بلند و قاب‌های چوبی منحصر به فرد اشاره کرد. همچنین، این مسجد دارای بیش از ۳۰۰ گنبد بزرگ و کوچک است که به طور کلی به منظور زیبایی و جلوه دادن به شکوه و امتیاز سلطنتی ساخته شده‌اند. در داخل مسجد، موزه‌ای با بیش از ۱۰۰۰ اسلحه قدیمی نیز وجود دارد که توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از مسجد سلیمانیه در ادرنه

اگر قصد سفر به ترکیه دارید، دیدن مسجد سلیمانیه در شهر ادرنه را به شما پیشنهاد می‌کنیم، چرا که این آثار تاریخی به خوبی نشان دهنده فرهنگ و هنر اسلامی در ترکیه هستند.

مسجد ایاصوفیه؛ از معروف‌ترین جاهای دیدنی استانبول

آیاصوفیه یکی از برجسته‌ترین آثار تاریخی ترکیه و یکی از بزرگ‌ترین کلیساهای مسیحیت در قرون وسطی است که در استانبول واقع شده است. این ساختمان در سال ۵۳۲ میلادی به دستور امپراتور بیزانسی یوستینین اول و تحت نظارت مهندسانی از قبیل اسیدوروس از نیکه و آنتمیوس از ترال به عنوان یک کلیسای بزرگ و با ابهت به نام مقدس سوفیا (Hagia Sophia) ساخته شد.

در سال ۱۴۵۳، پس از تصرف استانبول توسط ارتش عثمانی و تبدیل آن به پایتخت امپراتوری عثمانی، کلیسای آیاصوفیه به مسجد تبدیل شد. در طی سالیان بعد، برخی از تزئینات کلیسا با عکس‌العمل‌های شدید دینی به دستور امپراتوران عثمانی، مانند بخشی از موزائیک‌های بیزانسی، تغییر کردند و مسجد سوفیا به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مساجد دنیا شناخته شد.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از مسجد آیاصوفیا در استانبول

در سال ۱۹۳۵، پس از سقوط امپراتوری عثمانی، آیاصوفیه به دستور مصطفی کمال اتاتورک به موزه تبدیل شد و تاکنون نیز به صورت موزه برای بازدید عمومی باز است. اما در سال ۲۰۲۰، حکومت ترکیه به رهبری رجب طیب اردوغان، تصمیم گرفت که موزه آیاصوفیه را مجدد به مسجد تبدیل کند و پس از مذاکرات و تداوم فشارها، در ماه جولای همان سال آیاصوفیه دوباره به عنوان یک مسجد بازگشایی شد.

کاخ توپکاپی استانبول؛ سفری در دل تاریخ

کاخ توپکاپی (Topkapı Palace)، یکی از نمادهای شهر استانبول و یکی از برجسته‌ترین و مهم‌ترین موزه‌های تاریخی جهان است. این کاخ، در قلب شهر قدیمی استانبول، روی تپه‌ای با چشم‌انداز به دریای مرمره و دریای خزر قرار دارد و به دلیل زیبایی و تاریخی بودن، همواره بین گردشگران شهر محبوبیت فراوانی دارد.

کاخ توپکاپی در سال ۱۴۵۹ میلادی توسط فتح الدین اکمت، سلطان دوم امپراتوری عثمانی به عنوان مرکز دولتی و اقامتگاه سلطنتی ساخته شد. این کاخ، تا زمانی که سلطنت عثمانی هنوز وجود داشت، به عنوان محل اقامت سلطنتی و مرکز اداری، فرهنگی و دینی مورد استفاده قرار گرفت.

کاخ توپکاپی شامل چندین محوطه، برج، اتاق و موزه است که در هر یک از آن‌ها آثار تاریخی و فرهنگی قدیمی مانند نقوش، فرش‌های دستباف، نقاشی‌ها و مجموعه‌هایی از آثار هنری وجود دارد. علاوه بر این، در این کاخ، جواهرات، اسلحه‌ها و دیگر آثار تاریخی نیز به نمایش گذاشته می‌شوند.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از کاخ توپکاپی در استانبول

به دلیل معماری زیبا و همچنین حضور موزه‌های مختلف، کاخ توپکاپی هر ساله هزاران گردشگر از سراسر دنیا را به خود جذب می‌کند و به عنوان یکی از مهم‌ترین و بزرگترین موزه‌های تاریخی و فرهنگی جهان شناخته می‌شود.

آب‌انبار تاریخی باسیلیکا؛ قصری وارونه

آب‌انبار تاریخی باسیلیکا (Basilica Cistern) یکی از جاذبه‌های تاریخی مهم در شهر استانبول ترکیه است. این آب‌انبار در زیر خیابانی در محله سلطان‌آحمد قرار دارد و یکی از بزرگ‌ترین آب‌انبارهای تاریخی دنیا است.

این آب‌انبار در دوره حکومت امپراتوری روم شرقی با مساحتی بیش از ۹۸۰۰ متر مربع و بیش از ۳۰۰۰ ستون به منظور ذخیره آب در برابر نوسانات آب شهر ساخته شد.

از جمله ویژگی‌های جالب این آب‌انبار، استفاده از ستون‌های بازار قدیمی به عنوان ستون‌های پشتیبان در داخل آب‌انبار است. همچنین آب انبار تاریخی باسیلیکا شامل تزئینات بسیار زیبایی مانند آب نماها و مجسمه‌های سنگی برای تزئین آن است.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از آب‌انبار تاریخی باسیلیکا در استانبول

در برخی از نقاط این آب‌انبار، می‌توانید آثار تاریخی مانند زیر بنایی با نقش‌های جالب، ستون‌های مزین به نقوش و تزیینات هنری و مجسمه‌هایی با شکل‌های مختلف را مشاهده کنید.

موزه هنر مدرن استانبول؛ برای طرفداران هنر مدرن

موزه هنر مدرن استانبول (İstanbul Modern)، یکی از بزرگترین موزه‌های هنر مدرن و معاصر در ترکیه است که در سال ۲۰۰۴ میلادی تأسیس شده است. این موزه در منطقه کاراکوی واقع شده و مجموعه‌ای از اثرهای هنری معاصر ترکیه را به نمایش می‌گذارد.

موزه هنر مدرن استانبول در ساختمان اداری قدیمی‌ای قرار دارد که قبلاً برای شرکت گالاتاسارای (Galatasaray Holding) استفاده می‌شده است. در تبدیل این ساختمان به موزه هنر مدرن، طراحی معماری جدیدی صورت گرفته که شامل یک سالن نمایشگاه، یک سالن سینما، کتابخانه، فضای آموزشی، فروشگاه و کافه است.

مجموعه اثرهای هنری موزه هنر مدرن استانبول شامل انواع آثار هنری معاصر ترکیه از قرن بیستم تا به امروز است که شامل نقاشی، مجسمه‌سازی، عکاسی و ویدیو هنری می‌باشد. این مجموعه شامل بیش از ۷۰۰ اثر هنری از بیش از ۱۰۰ هنرمند مختلف است. در این موزه، اثرهایی از هنرمندانی همچون براک، بورکاآک، آنیل دویگ، و خودیار آمینیان نمایش داده می‌شود.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از موزه هنر مدرن استانبول در استانبول

علاوه بر نمایش اثرهای هنری، این موزه برنامه‌های آموزشی و فرهنگی مختلفی همچون کارگاه‌های هنری، سخنرانی‌ها و نشست‌های گروهی را نیز برگزار می‌کند.

کاله‌ایچی؛ پرسه در گذشته آنتالیا

کاله‌ایچی (Kaleiçi) یکی از قدیمی‌ترین مناطق شهری در آنتالیا ترکیه است که در قلب شهر واقع شده است. این منطقه دارای خیابان‌های بسیار باریک و پر از خانه‌های با سنگ‌فرش‌های قدیمی است که تاریخی ترین بخش شهر آنتالیا به شمار می‌رود.

کاله‌ایچی به بازارها و معابد باستانی در شهر قدیمی آنتالیا مشهور است. در این منطقه می‌توانید از بسیاری از جاذبه‌های دیدنی شهر از جمله قلعه‌های قدیمی، بازارهای محلی، موزه‌های تاریخی و مساجد باستانی بازدید کنید.

علاوه بر جاذبه‌های تاریخی، کاله‌ایچی دارای رستوران‌های محلی، کافه‌های شناور روی رودخانه، فروشگاه‌های هنری و محصولات محلی، و همچنین هتل‌هایی با سنت و تاریخ قدیمی بسیار مشهور است.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از کاله‌ایچی در آنتالیا

با کوچکترین گردش شما در این منطقه، احساس خواهید کرد که به دنیای دیگری رفته‌اید که در مجموع، این منطقه را به یکی از جذاب‌ترین نقاط آنتالیا برای بازدیدکنندگان تبدیل کرده است.

آرامگاه آتاتورک

آرامگاه آتاتورک (Anıtkabir) یا قبرستان تاریخی مصور، آرامگاهی بزرگ در پایتخت ترکیه، آنکارا است. این آرامگاه به یاد مصلح و مؤسس جمهوری ترکیه، مصطفی کمال آتاتورک بنا شده است.

این مکان یکی از جاذبه‌های دیدنی بسیار مهم در ترکیه است و هر ساله میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان به این مکان زیبا سفر می‌کنند. طراحی آرامگاه توسط یکی از معماران برجسته ترکیه به نام امین احترام زاده انجام شده است.

آرامگاه شامل بخش هایی از جمله بخش‌های مربوط به سلطنت، جنگ‌های استقلال، بناهای تاریخی و بخش‌های مربوط به زندگی آتاتورک می‌باشد. برج اصلی آرامگاه حاوی مقبره آتاتورک است که در محوطه پیش‌بینی شده‌ای که به طور رسمی به عنوان یکی از میراث‌های فرهنگی جهان شناخته شده است، واقع شده است.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از آرامگاه آتاتورک در آنکارا

آرامگاه آتاتورک به‌عنوان یک مرکز جذب گردشگری در ترکیه محسوب می‌شود و برای بازدیدکنندگان بسیاری از نقاط جهان جذابیت دارد.

منار شکسته؛ مناره‌ای با سرنوشت پرفرازونشیب

منار شکسته یا “مینار شکسته” (Broken Minaret) یکی از آثار تاریخی مهم شهر آنتالیا در ترکیه است. این مناره در قسمت شرقی شهر و در نزدیکی قلعه آنتالیا واقع شده و برای گردشگران و بازدیدکنندگان از جاذبه‌های تاریخی شهر آنتالیا، بسیار جذاب است.

مناره شکسته در واقع بخشی از یک مسجد قدیمی بوده که در دوره حکومت سلجوقیان ساخته شده است. این مسجد در دوره حکومت بیزانسیان، به عنوان کلیسای “سنت تئودور” شناخته می‌شد. پس از فتح آنتالیا توسط سلجوقیان، کلیسا به مسجدی تبدیل شد و این مناره نیز در آن دوره ساخته شد.

مناره شکسته به دلیل ظاهری که از بیرون از آن به چشم می‌خورد، به نام مناره شکسته شناخته می‌شود. در دوره حکومت عثمانیان، بخشی از این مسجد به طور کامل نابود شد و از آن زمان، تنها مناره آن به عنوان یک نماد تاریخی باقی مانده است. این مناره دارای ارتفاع ۳۸ متر است و در بالای آن، یک قبه با طرح‌های خاصی قرار دارد.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از منار شکسته در آنتالیا

امروزه، مناره شکسته به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر آنتالیا شناخته می‌شود و با برج بلند و قوس‌های پشت سر همی که دارد، دیدنی بسیار زیبایی است. با بازدید از این مناره، باستان شناسی و تاریخ شهر آنتالیا را بیشتر بشناسید و از منظره فوق العاده‌‌ای که این مناره به شهر آنتالیا ارائه می دهد لذت ببرید.

موزه‌ آنتالیا؛ گزارشی تمام عیار از تاریخ و دیدنی‌های آنتالیا

موزه آنتالیا (Antalya Müzesi) یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین موزه‌های ترکیه است که در شهر آنتالیا قرار دارد. این موزه شامل بیش از ۵۰۰۰ قطعه از آثار باستانی و تاریخی است که مربوط به دوره‌های مختلف تاریخی این منطقه می‌باشد.

این موزه در سال ۱۹۲۲ میلادی تاسیس شده و در طول زمان چندین بار افزایش مجموعه خود را تجربه کرده است. به دلیل وجود آثار باستانی و تاریخی فراوان در منطقه، موزه آنتالیا یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در ترکیه است.

مجموعه‌های موزه شامل آثاری از دوران هلنیستی، رومی، بیزانسی، سلجوقی، عثمانی و … است که شامل اسلحه، سکه، مجسمه، مصنوعات سرامیکی و برنزی، تزئینات معماری، جواهرات و آثار نقاشی و مینیاتوری می‌باشد. بخشی از این مجموعه‌ها در فضای باز موزه به نمایش گذاشته شده است که با مراجعه به آن، توریست‌ها می‌توانند آثار باستانی و تاریخی این منطقه را به صورت نزدیک و بدون واسطه مشاهده کنند.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از موزه‌ آنتالیا در آنتالیا

موزه آنتالیا در محله کونیالتی در شهر آنتالیا قرار دارد و به راحتی از طریق حمل و نقل عمومی و تاکسی قابل دسترسی است.

آمفی تئاتر آسپندوس

آمفی تئاتر آسپندوس یکی از مهمترین مکان‌های باستانی در شهر آسپندوس ترکیه است. این آمفی تئاتر در دوره هلنیستیک ساخته شده و در دوره رومی بازسازی و توسعه یافته است. آسپندوس دارای ظرفیت ۱۵ هزار نفر است و یکی از بزرگ‌ترین آمفی تئاترهای باستانی جهان می‌باشد.

آمفی تئاتر آسپندوس در سال ۱۹۸۸ به عنوان یکی از میراث‌های جهانی یونسکو ثبت شده است. این مکان باستانی به عنوان مرکز فرهنگی و تاریخی شهر آسپندوس شناخته می‌شود و میزبان فعالیت‌های فرهنگی، هنری و تئاتری است. هر ساله در این مکان مهمانانی از سراسر جهان برای دیدن اجراهای تئاتری، کنسرت‌ها، فعالیت‌های ورزشی، سیاحتی و تفریحی جذب می‌شوند.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از آمفی تئاتر آسپندوس در شهر آسپندوس

در کنار آمفی تئاتر آسپندوس، دیدنی‌های دیگری نیز از جمله دیوارهای باستانی، زیرزمین‌های باستانی، برج ساعت باستانی و سرای باستانی در این منطقه وجود دارد.

نتیجه گیری

با توجه به تاریخ، فرهنگ، طبیعت و هنر ترکیه، این کشور دارای مجموعه‌‌ای فراوان از مکان‌های دیدنی جذاب و خیره کننده است که هر ساله میلیون‌ها گردشگر را به سوی خود جذب می‌کند. در این مقاله، به بررسی برخی از معروف ترین مکان‌های دیدنی ترکیه پرداختیم.

بازدید از این مکان‌های دیدنی به شما فرصتی برای شناخت بهتر تاریخ و فرهنگ ترکیه، آشنایی با طبیعت زیبای این کشور و لذت بردن از هنرهای منحصر به فرد آن را می‌دهد.

شادی رضایی

از دوران کودکی عاشق سفر کردن بودم و دوست دارم وقتی درباره مکان‌های دیدنی دنیا محتوایی تولید می‌کنم، عشق حاصل از اون رو به شما هم منتقل کنم. امیدوارم از مطالعه مطالب من لذت ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − دو =

دکمه بازگشت به بالا