بهترین مکان‌‌‌ های دیدنی وان

شهر وان یکی از شهرهای مهم استان وان در شرق ترکیه بوده که با طبیعتی زیبا و مکان‌های دیدنی فراوان، همواره مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است. در این مقاله به معرفی برخی از مکان‌های دیدنی و تفریحی شهر وان می‌پردازیم که امیدواریم با مطالعه‌ی آن، تجربه ی خوبی را از سفر به مکان‌‌های دیدنی وان برای خود رقم بزنید.

دژ وان؛ بزرگ‌ترین قلعه سنگی منطقه

“دژ وان” یا “دژ توپ کاپی” قلعه‌ای تاریخی ساخته شده در قرون وسطی است که به عنوان یکی از جاذبه‌‌های گردشگری مهم شهر وان شناخته‌ می‌‌شود.

این قلعه بر روی تپه‌‌ای با چشم اندازی فوق العاده از شهر و دریاچه وان قرار گرفته است. دژ وان شامل دو بخش داخلی و خارجی می‌باشد. در بخش داخلی، تعدادی اتاق و تالار با تزئینات زیبا وجود دارد که در گذشته به عنوان اتاق‌‌های سلطنتی مورد استفاده قرار‌ می‌‌گرفته است و بخش خارجی شامل دیوارهایی با ضخامت بیش از ۵ متر و برج هایی با ارتفاع بیش از ۲۰ متر است.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از دژ توپ کاپی در وان

در گذشته، دژ وان به عنوان پایگاه نظامی و دفاعی مورد استفاده قرار‌ می‌‌گرفته است. این قلعه در سال ۲۰۱۱ به لیست میراث جهانی یونسکو اضافه شده است و امروزه به عنوان یکی از جاذبه‌‌های تاریخی و گردشگری مهم ترکیه شناخته‌ می‌‌شود.

جزیره آختامار؛ جزیره عشق

جزیره آختامار (Ahtamara Island) جزیره‌ای کوچک در دریاچه وان در شمال شرقی ترکیه و از مهمترین جاذبه‌‌های گردشگری شهر وان است.

این جزیره دارای نقوشی باستانی از جمله تصاویر حیوانات، شکار و رقص انسان‌ها از دوره هخامنشیان (حدود ۲۵۰۰ سال پیش) می‌باشد. این نقوش در سال ۱۹۶۴ میلادی توسط یک تیم از باستان‌شناسان کشف و به طور رسمی به لیست میراث جهانی یونسکو اضافه شده است.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از جزیره آختامار در وان

جزیره آختامار به دلیل داشتن مناظر طبیعی زیبا، جاذبه‌‌های تاریخی و نقوش باستانی، برای گردشگران و باستان‌شناسان جذابیت بسیاری دارد. در فصل‌‌های بهار و تابستان آب دریاچه زیاد است و شما‌ می‌‌توانید با قایق به راحتی از جزیره آختامار بازدید کنید و از دیدن نقوش باستانی لذت ببرید.

کلیسای صلیب مقدس؛ شکوه آختامار

کلیسای صلیب مقدس (Holy Cross Church) یکی از مهمترین و قدیمی‌ترین کلیساها در منطقه کنت، در شمال غربی شهر وان است. این کلیسا در سال ۹۶۵ میلادی ساخته شده و بین اهالی منطقه بیشتر به “کلیسای سورپ کریستور” شهرت دارد.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از کلیسای صلیب مقدس در وان

در ۱۹۱۵ میلادی، کلیسای صلیب مقدس به دلیل قرار گرفتن در منطقه‌ی تحت سلطه‌ی مخالفان دولت، تخریب شد اما در سال ۱۹۹۰ با تلاش و همکاری جمعی از ارامنه و مسیحیان مجددا ساخته شده است.کلیسای صلیب مقدس مرکزی مذهبی برای جامعه مسیحی و ارامنه برای برگذاری مراسمات دینی است. همچنین، برای بازدید کنندگان و گردشگران، جاذبه‌‌های بسیاری از جمله آثار باستانی، نقوش صخره‌‌ای و پل‌های قدیمی در منطقه کنت دارد.

قلعه هوساپ، یادگاری قرون وسطی

قلعه هوساپ (Hosap Castle) یکی از قدیمی‌ترین و مهمترین آثار باستانی ترکیه، در شهرستان هوساپ در فاصله‌ی حدود ۶۰ کیلومتری شهر وان قرار دارد و به دلیل زیبایی و باستانی بودن، برای بازدیدکنندگان بسیار جذاب است.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از قلعه هوساپ در وان

این قلعه در دوره سلجوقیان ساخته شده و به دلیل موقعیت جغرافیایی خود در میان راه اصلی بین غرب ترکیه و شمال شرقی ایران، به عنوان یکی از مراکز تجاری و نظامی مهم در این منطقه شناخته می‌شد. قلعه هوساپ دارای دیوارهای پرتغالی شکل، برج‌های قدیمی و شامل تعدادی از موزه‌های مختلف حاوی اشیای باستانی و تاریخی از قبیل نقوش صخره‌ای و سنگ‌های تزئینی است.

موزه وان؛ از مهمترین موزه‌های وان

موزه وان (Van Museum) یکی از مهمترین موزه‌های تاریخی و باستان‌شناسی در شهر وان بوده و دارای مجموعه‌ای بزرگ از آثار باستانی و تاریخی از دوران‌های مختلف از جمله دوره‌ی اورارتوییان، دوره‌ی سلجوقیان و دوره‌ی عثمانیه می‌باشد. در داخل موزه، می‌توانید اشیای متنوعی از جمله قطعات چینی، سرامیکی، شیشه‌ای، جواهرات، سنگ‌های تزئینی و نقوش صخره‌ای و سنگی را مشاهده کنید.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از موزه وان در وان

بخش دیگر موزه، مربوط به آثار باستانی اسلامی از جمله تزئینات ساختمانی، فرش‌های دست‌باف و دست‌نوشته‌ها است. همچنین قسمتی از موزه به دوران‌های قدیمی تر و به مردمان باستانی کرد و ارمنی اختصاص داده شده است.

به طور کلی، موزه وان برای گردشگران بسیار جذاب بوده و بازدید از آثار باستانی و تاریخی مهم و آشنایی با تاریخ و فرهنگ مردمان قدیمی این منطقه، می‌تواند بسیار مفید و آموزنده باشد.

کاووس تپه؛ تسخیرناپذیر و زیبا

کاووس تپه یا تپه کاووس (Cavustepe) در شمال شرقی شهر وان واقع شده و یکی از مهمترین مکان‌های باستانی مربوط به دورهٔ اورارتوییان (سال‌های ۵۸۰ تا ۸۰۰ پیش از میلاد) می‌باشد.

در محوطه‌ی این تپه، بقایایی از معابد و قصرهایی مربوط به دوره‌ی اورارتوییان وجود دارد که ممکن است مربوط به یکی از پادشاهان قدیمی این دوره باشد. در زیر تپه نیز بقایای یک سکونتگاه شامل یک کاخ، تخت شاهی، معابد و مناطق مسکونی است که نشان‌دهندهٔ فرهنگ و حیات اجتماعی و اقتصادی این دوره وجود دارد.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از کاووس تپه در وان

بازدید از کاووس تپه برای علاقه‌مندان به باستان‌شناسی و تاریخ و فرهنگ منطقه بسیار جذاب و آموزنده است. همچنین، در حومه‌ی این تپه، چشمه‌های آب گرم و مراکز گردشگری دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند برای بازدید کنندگان جالب باشد.

آبشار مرادیه؛ یکی از دیدنی‌های وان

آبشار مرادیه (Muradiye Şelalesi) در حومه‌ی شمالی شهر وان واقع شده و از مهمترین و زیباترین مقاصد گردشگری در استان وان به شمار می‌آید. این آبشار حدود ۱۰۰ متر ارتفاع دارد و در یک منطقه طبیعی و بکر با ارتفاع ۲۵۰۰ متری و در کنار جادهٔ وان-هاکاری واقع شده است.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از آبشار مرادیه در وان

در اطراف آبشار، امکاناتی برای تفریح و استراحت از جمله کافی‌شاپ، رستوران و فروشگاه‌های صنایع دستی وجود دارد. همچنین به دلیل وجود پیاده‌روهایی در اطراف آن، برای طبیعت‌گردی، پیاده‌روی، کوهنوردی و عکاسی بسیار جذاب است و بازدید آبشار مرادیه می‌تواند به یکی از بهترین و شگفت‌ انگیزترین تجربه‌های گردشگری در شهر وان تبدیل شود.

مسجد بزرگ وان؛ یادگاری دوران سلجوقی

مسجد بزرگ وان (Ulu Cami) یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین مساجد ترکیه است که به دلیل طراحی برجسته و منحصر به فرد، یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم شهر وان محسوب می‌شود. این مسجد در دوره‌ی صفویه ساخته شده و دارای برج بلندی با قطر ۲۵ متر و ارتفاع ۴۸ متر است.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از مسجد بزرگ وان در وان

مسجد بزرگ وان شامل باغی از انواع درختان و گل‌های زیبا است و داخل مسجد نیز بسیار زیبا و باشکوه می‌باشد. دیوارها و ستون‌های مسجد با استفاده از سنگ‌های بزرگ و مرمر تزئین شده‌اند که زیبایی مسجد را بیشتر کرده‌اند.

بازدید از مسجد بزرگ وان برای گردشگران و زائران از هر دین و مذهبی که به شهر وان سفر می‌کنند، بسیار جذاب و الهام بخش است و می‌توانید در داخل مسجد به فضایی احساسی و آرامش بخش دست پیدا کنید.

اسکله وان؛ جایی برای قدم زدن

اسکله وان در بخش شرقی شهر وان واقع شده و با پلی متصل به سایر بخش‌های شهری است. این اسکله بر روی دریاچه وان واقع شده و در گذشته به عنوان یکی از بزرگترین و مهم‌ترین اسکله‌های شرق ترکیه شناخته می‌شد. با وجود اینکه در حال حاضر تنها برای ترانزیت کالاهایی که به صورت کشتی وارد یا خارج می‌شوند، استفاده می‌شود اما همچنان جایگاه ویژه‌ای در صنعت حمل و نقل در این منطقه دارد.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از اسکله وان در وان

اسکله وان به همراه ساحل دریاچه وان و پلی که این دو را به هم وصل می‌کند، منظره‌ای زیبا و دیدنی را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند. همچنین وجود کشتی‌های بسیار و قایق‌های صنعتی و گردشگری در این اسکله جذابیت خاصی برای بازدیدکنندگان دارد.

پارک آبی وان؛ از تفریحات این شهر

پارک آبی وان یکی از بزرگترین و معروف‌ترین پارک‌های آبی در شرق ترکیه است. این پارک در سال ۲۰۰۹ با هدف ایجاد یک فضای تفریحی و سرگرمی برای مردم و بازدیدکنندگان شهر وان افتتاح شد و از آن زمان تاکنون همواره یکی از مقاصد محبوب برای گردشگران و مسافران شهر وان بوده است.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از پارک آبی وان در وان

پارک آبی با مساحتی حدود ۱۰ هکتار، دارای امکاناتی مانند وسایل آبی بسیار و یک استخر موج‌ساز بزرگ و همچنین رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها و فروشگاه‌ها است. بهره بردن از این پارک آبی یکی از بهترین راه‌ها برای خنک شدن و گذراندن اوقات فراغت در شهر وان است.

مسجد کایا چلبی

مسجد کایا چلبی یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین آثار معماری و تاریخی در مرکز شهر وان است که در سال ۱۳۶۶ میلادی توسط امیر کایا چلبی ساخته شده است.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از مسجد کایا چلبی در وان

ساختمان این مسجد در ۳ طبقه قرار دارد و دارای معماری و طراحی شبیه به آنتیک یونانی است. در بخش بالایی این مسجد، برج چهارگوشی وجود دارد که به آن برج ساعت نیز می‌گویند. با وجود اینکه مسجد کایا چلبی از لحاظ معماری و تاریخی بسیار شگفت‌انگیز است، اما مسجد حاشیه‌ای با شورای شهر وان داشته و در گذشته به دلیل این حاشیه‌ها بارها تعطیل شده بود. اما امروزه با حمایت مردم و سازمان‌های مختلف، مسجد کایا چلبی یکی از جاذبه‌های توریستی مهم و محبوب در شهر وان و ترکیه به شمار می‌رود.

صومعه واراگاوانک

صومعه واراگاوانک یکی از مهمترین مکان‌های تاریخی و دینی در شهر وان و در ۲۵ کیلومتری شمال غربی شهر است که بر روی تپه‌ای در ارتفاع ۱۵۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد.

این صومعه در قرن ۱۲ میلادی توسط مبلغان مسیحی با الهام گرفتن از سبک معماری کاتولیکی ساخته شد و به عنوان یک مرکز دینی و آموزشی برای مبلغان مسیحی و برای جمع آوری کتب مذهبی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

👈 همچنین بخوانید: تجربه واقعی بازدید از صومعه واراگاوانک در وان

صومعه واراگاوانک شامل ۲ بخش مجزا است، بخش اول شامل چندین کلیسای باستانی و زندان‌هایی است که برای شکنجه و تعلیم و تربیت مبلغان مسیحی استفاده می‌شده است. بخش دوم، محوطه‌ای است که در آن ساختمان‌هایی مانند مسجد، کتابخانه و اتاق‌های خواب وجود دارد.

امروزه این صومعه یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم در شهر وان و ترکیه است که هر ساله گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند. این صومعه از سال ۱۹۸۵ میلادی به عنوان میراث جهانی به ثبت یونسکو رسیده است.

نتیجه‌گیری

شهر وان در ترکیه با تاریخچه و فرهنگی بسیار غنی و مناظری زیبا و جاذبه‌های گردشگری متنوع، یکی از مقاصد توریستی مهم در ترکیه محسوب می‌شود. سفر به شهر وان برای گردشگرانی که به دنبال تجربه فرهنگ و تاریخ هستند، تجربه‌ای فوق العاده و به یاد ماندنی خواهد بود. در این مقاله مجبوب‌ترین و شگفت انگیز ترین مکان‌‌های دیدنی شهر وان را معرفی کردیم امیدواریم از سفر خود لذت ببرید.

شادی رضایی

از دوران کودکی عاشق سفر کردن بودم و دوست دارم وقتی درباره مکان‌های دیدنی دنیا محتوایی تولید می‌کنم، عشق حاصل از اون رو به شما هم منتقل کنم. امیدوارم از مطالعه مطالب من لذت ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 4 =

دکمه بازگشت به بالا